Вибір Редакції

Колумбово яйце

Колумбово яйце

Вираз увійшло у багато європейських мов з твору "Історія Нового Світу" (1 565), написаного італійським мандрівником Джироламо Бенцони (1519?). Там говориться, що, коли Христофор Колумб розповідав, будучи на обіді у кардинала Мендоси, про своє відкриття Америки, один з гостей кардинала вигукнув: "Та це ж так просто!" Тоді Колумб запропонував йому вирішити начебто теж просту задачу - поставити яйце вертикально. Коли той, як не старався, не зміг цього зробити, Колумб, стукнувши тупим кінцем яйця об стіл, пріплюснул шкаралупу біля основи і поставив яйце на стіл. І сказав: "Так, це дійсно дуже просто".
Але епізод, розказаний Бенцони, мабуть, тільки легенда, оскільки ця притча про яйце в Іспанії часів Колумба була добре відома у вигляді народного анекдоту про те, як якісь мудреці марно намагалися поставити яйце на стіл. І один тільки простак Хуанело (іспанський варіант російського Іванушки-дурачка) зміг вирішити цю задачу: він здогадався вдарити кінцем яйця об стіл - адже умови, щоб яйце при цьому не розбивати, не було ...
Так народилося іспанський вираз "яйце Хуанело" (huevo de Huanelo) - просте рішення складного завдання. Цей анекдот приведений в написаній в 1629 р комедії "Дама-невидимка" ( "La Dama duende") іспанського драматурга Кальдерона (1600-1681).
Подібна ж легенда відома і в Італії.Так, знаменитий історик мистецтва Джордже Вазарі (1511 - 1574) в своїх "Життєписах найбільш знаменитих живописців, скульпторів і зодчих" (1550) розповідає про те, як близько 1421 р до Флоренції з'їхалися з різних країн зодчі, які повинні були вирішити, як звести купол на соборі Сан-та-Марія дель Фіоре. Архітектор Філіпа Брунелескі (1377-1446) не став показувати свій проект високому зібранню, а висунув ідею:
нехай купол робить той майстер, який зможе поставити яйце на стіл. І тільки він сам зумів це зробити - відомим способом. Тому купол, який звів Брунелескі над флорентійським собором, так схожий на яйце зі зрізаним гострим кінцем.
Іномовно: несподіваний, сміливий вихід зі скрутного становища або неординарне, дотепне рішення складного завдання.

Енциклопедичний словник крилатих слів і виразів. - М.: "Локид-Пресс". Вадим Сєров. 2003.


.

arrow