Вибір Редакції

Коммод

Коммод (commodus) (161-192), римський імператор з 180, з династії Антонінів. Спирався на преторіанців, переслідував сенаторів, конфісковивая їх майно. Вимагав для себе почестей як для бога. Брав участь в боях гладіаторів. Убитий змовниками з числа придворних. * * * КОММОДКОММОД Луцій Елій Аврелій Марк Антонін (Lucius Aelius Aurelius Commodus) (161, Ланувії - 192, Рим), римський імператор в 180-192 роках, останній представник династії Антонінів ( см. АНТОНІНИ). Син Марка Аврелія ( см. Марк Аврелій) і імператриці Анни Фаустини, Коммод в п'ятирічному віці був проголошений цезарем. Він рано виявив свій жорстокий і дурний характер. Батько намагався прищепити спадкоємцеві навички управління величезною імперією. У 175 році Коммод супроводжував батька під час походів в Азію, а в 176 році Марк Аврелій проголосив сина серпнем і своїм співправителем. У 178 році Коммод взяв участь в Маркоманской війні ( см. Маркоманской ВІЙНА).

Захопленням Коммода було гладіаторське ( см. Гладіатор) мистецтво і, коли в 180 році він став повновладним імператором, усі сили імперії були спрямовані на пристрій грандіозних видовищ. Він поспішив завершити Маркоманской війну, відмовившись від деяких придунайських районів. Управління імперією було покладено на фаворитів цезаря - Перенніса (пом. 185) і Клеандра, перед якими була поставлена ​​одна задача - пошук додаткових коштів на видовища.Імператор особисто брав участь в гладіаторських боях з людьми і дикими тваринами.

Марнотратство Коммода, величезні суми йшли на розваги, виснажували казну, що викликало невдоволення сенаторів. У боротьбі з ними Коммод спирався на преторіанців і столичні легіони, щедро винагороджуючи їх за вірність. Імператор жорстоко переслідував незадоволених сенаторів, конфісковував їх майно. У 183 році він жорстоко розправився з учасниками змови, який очолювала його сестра Ліцілла. Вдалося придушити і повстання, які потрясли провінції Британію, Галію, Африку.

Незважаючи на криваві розправи, у міру виснаження фінансових ресурсів, невдоволення Коммодом росло. У Британії, Німеччини і Дакії почалося бродіння у військах, оплачувати гірше, ніж столичні. Свого піку невдоволення Коммодом досягло коли він оголосив себе богом - "Римським Геркулесом" і сином Юпітера. Вимога божественних почестей викликало обурення осіб з близького кола імператора.

В 192 році Коммод вирішив стратити деяких наближених -вольноотпущенніка ЕКЛЕКТ, префекта гвардії Лета і свою коханку Марцію. Випадково вони дізналися про це і намагалися отруїти Коммода. Але на сильний організм імператора отрута не подіяла, і тоді змовники наказали гладіаторові Нарциса задушити свого повелителя. Римський сенат схвалив їх вчинок і оголосив мертвого імператора ворогом вітчизни. Джерелом відомостей про життя римського імператора Коммода служать праці грека Геродиана і римлянина Елія Лампрідій. У 1874 році в Римі був знайдений мармуровий бюст імператора у вигляді Геркулеса з палицею в правій руці і яблуками Гесперид в лівій.

Енциклопедичний словник.2009.

arrow