Вибір Редакції

Кімври

кімвригерманскіе племена. В кінці iI в. до н. е. разом з тевтонами вторглися на територію Римської республіки, в 101 до н. е. розбиті Г. Марием при Верцеллах. * * * КІМВРИКІМВРИ (КІМБРІЯ) (лат. Cimbri), німецькі племена, які заселяли спочатку північ Ютландского півострова ( см. Ютландія) і берега Ельби ( см. ЕЛЬБА (річка)). До сих пір залишається неясним, чи були кімври германцями, як, наприклад, тевтони ( см. тевтонів), або ж вони були кельтами. В кінці 2 ст. до н. е. кімври разом з тевтонами і Амброне рушили на південь, в долину р. Дунай ( см. ДУНАЙ), де і зустрілися з римлянами, інша частина кимвров рушила на схід і розселилася вздовж Балтійського узбережжя. Здобувши в 113 до н. е. перемогу над римлянами при Норее, кімври пройшли потім на північ до Галлії і навіть в Іспанію, а інша частина кимвров продовжила шлях на південь, до Італії.

В Галлії до них приєдналися різні кельтські та германські племена, незадоволені римською владою. Кимвров вдалося нанести римлянам ряд поразок: в 109 до н. е. вони розбили римську армію під командуванням консула Марка Юнія Силана, в 107 до н. е. у м Бурдігала (сучасний Бордо ( см. Бордо)) зазнала поразки римська армія консула Гая Касія Лонгіна.

6 жовтня 105 до н. е. в битві при Араузіоне (сучасний Оранж ( см. ОРАНЖ)) кімври і їх союзники завдали римлянам одне з найбільших поразок за історію Риму - римляни втратили близько 80 тис легіонерів (згідно Тита Лівію), не рахуючи допоміжних військ.Причиною поразки стала відмова проконсула Квінта Сервилия Цепіона битися разом з консулом Гнеем Маллен Максимом, який був популярний і не мав знатного походження. Цепіон необачно вступив в бій, не встигнувши побудувати легіони, і зазнав жорстокої поразки, все його війська загинули.

В 102 до н. е. кімври (з'єднавшись з тими, хто був в Іспанії) рушили на Рим і зайняли всю Північну Італію, але в 101 до н. е. були остаточно розгромлені при Верцеллах військами римського полководця Гая Марія ( см. Марій Гай).

Енциклопедичний словник. 2009.

arrow