Вибір Редакції

Грінбекеров

грінбекериучастнікі фермерського руху в США (кінець xIX в.); виступали за вилучення з обігу грінбеков (англ. greenbacks, буквально - зелені спинки) - паперових грошей, не розмінюватися на золото, вважаючи, що велика кількість їх у зверненні призведе до підвищення цін на сільськогосподарські продукти. У 90-х рр. примкнули до популістам. * * * ГРІНБЕКЕРИГРІНБЕКЕРИ (англ. Greenbackers, від greenbacks - перен. Паперові долари), учасники суспільно-політичного руху в США в 1868-1888 роках за збільшення в обігу кількості грінбеков (паперових доларів ( см. ДОЛАР) з зворотним боком зеленого кольору, не розмінюватися на золото). Основну масу грінбекеров склали фермери, які вважали, що велика кількість готівки призводить до утримання високих цін на сільськогосподарські продукти.

Для фінансування військових витрат в роки Громадянської війни в США (1861-1865) федеральний конгрес 25 лютого 1862 року прийняв рішення випускати паперові гроші, які не можна було обмінювати на золото. Зворотний бік таких доларів мала зелену віньєтку, чому відбулося їх назва (англ. Back - спина, зад). Випуск незабезпечених золотом грошей викликав інфляційні процеси, в тому числі призвів до зростання цін на сільськогосподарську продукцію, але вирішив проблему забезпечення армії сіверян продовольством.Крім того, високий попит армії на продовольство сприяв розвитку сільськогосподарського виробництва в штатах Півночі. До кінця війни було випущено паперових банкнот на суму 499 млн. Доларів, а інфляція звела вартість кожного долара до 39 центів за золотого стандарту.

Після закінчення війни консервативно налаштовані фінансисти закликали до вилучення з обігу грінбеков, проти чого рішуче виступили фермери, які побоювалися повернення цін до довоєнного рівня. У 1868 році було прийнято рішення погашати облігації деяких позик часу Громадянської війни за рахунок випуску нових грінбеков. Проблема загострилася після 1873 року, в період п'ятирічної економічної депресії, коли з'явилася потреба у випуску більшої кількості паперових доларів або в необмеженій карбуванні срібної монети. У 1875 році конгрес США, намагаючись нормалізувати грошову систему країни, прийняв закон про відновлення вільного обміну паперових грошей на дорогоцінні метали, зумовивши їх кількість федеральними золотими запасами.

Противниками закону виступили грінбекеров, чиє рух досягло в цей період найбільшого розмаху. Як і грейджери, грінбекеров прагнули захистити інтереси фермерів, виступали проти великих капіталістів, залізничних магнатів і банкірів, які прагнули встановити монопольні ціни на свої послуги. У 1874 році була утворена Грінбекская партія (Greenback Party). Незважаючи на невисоку чисельність, вона з 1876 року брала участь в президентських виборах і виборах в конгрес США. Політична платформа партії включала розширення випуску паперових грошей як засіб підвищення цін на сільськогосподарську продукцію, введення восьмигодинного робочого дня, впорядкування умов торгівлі між штатами, заборона передачі землі залізничним компаніям.Опорою партії стали фермери Середнього Заходу. У 1878 році партія була реформована і, об'єднавшись з деякими робітниками організаціями, стала називатися грінбекеров-робітничою партією (Greenback-Labor Party). На виборах в конгрес в 1878 році ця партія отримала понад мільйон голосів, провела 14 депутатів, але після невдачі її кандидата на президентських виборах 1884 року партія перестала існувати. Багато грінбекеров в 1890-х роках взяли участь в популістському русі.

Енциклопедичний словник. 2009.

arrow