Вибір Редакції

Кабаков Ілля Йосипович

Кабаков Ілля Йосипович (р. 1933), російський графік, художник-концептуаліст. Графічні серії (цикл альбомів "Десять персонажів", 1970-і рр.), Просторові композиції - "асамбляжі" ( "Верьовки", 1985). * * * Шинок Ілля ІосіфовічКАБАКОВ Ілля Йосипович (р. 1933), російський художник і теоретик мистецтва. Один з лідерів російського "неофіційного мистецтва" ( см. неофіційне мистецтво). З 1988 живе за кордоном (переважно у Франції та США). Розробив близький концептуального мистецтва ( см. КОНЦЕПТУАЛЬНЕ МИСТЕЦТВО), а з іншого боку - соц-арту ( см. СОЦ-АРТ) тип графічної серії, де тексти і образотворчі мотиви занурюють звичайний радянський побут в атмосферу романтичної таємниці (тут позначився досвід Кабакова-ілюстратора дитячих книг). У 1990-і рр. все частіше перекладав свої серії в тривимірний простір, створюючи інсталяції ( см. ІНСТАЛЯЦІЯ), пройняті спогадами про Росію.

* * *

шинок Ілля Йосипович (р. 30 вересня 1933 Дніпропетровськ), російський художник. Один з найбільш відомих і авторитетних майстрів, що сформувалися в середовищі "неофіційного мистецтва" ( см. неофіційне мистецтво).

Виходець із сім'ї слюсаря. Влаштувавшись в Москві, в 1957 закінчив графічний факультет Московського художнього інституту імені В.І. Сурикова, отримавши спеціальність художника-ілюстратора. З 1956 виступав як оформлювач дитячих книг у видавництві "Дитяча література", а також журналів "Малюк", "Мурзилка", "Веселі картинки". Активний учасник багатьох виставок "неофіційного" мистецтва, починаючи з виставок 1965 року в Італії (л "Акуила), 1966 в Польщі (Познань - Сопот) і виставки 1968 року в московському кафе" Синій птах ".

Випробувавши стилі абстрактного експресіонізму, неосюрреалістіческого гротеску, в 1970-і роки знайшов свою власну манеру, за якою закріпилася назва "романтичного концептуалізму". Багаторічна робота в дитячій книзі наклала відбиток на його творчість, створивши іронічно-казкову атмосферу його творів, герої яких - "маленькі" люди, що живутькомуналках, - зазнають несподіваних метаморфоз, літаючи по повітрю, або взагалі зникаючи в таємничих просторових "дірках". Він послідовно розширює масштаби своїх композицій, переходячи від фігурних графічних циклів до так званим "альбом" 1970-78 (від латинського "alba" - " біла ") - листам, де домінують порожні простору, забезпечені лише написами [гранично побутовими (" Хто забив цей цвях? ") і гранично загадковими в своїй недомовленості], - а потім до" жеківську мистецтва "1978-82 і" ЕКСПОАРТ ", де образи складають вже цілі інстал яціі ( см. ІНСТАЛЯЦІЯ), що нагадують агітаційні стенди та стінгазети ЖЕКів. Зблизившись - в останньому випадку - з сатиричними інтонаціями соц-арту ( см. СОЦ-АРТ), він далі йде своїм шляхом, поєднуючи спогади про комунальну злиднях зі стандартними мотивами соціалістичного реалізму.

З 1989 живе і працює за кордоном, в Німеччині, Франції та США.Пародія, філософія, лірика химерно поєднуються в інсталяціях "Людина, що полетів в космос зі своєї кімнати" (1986, галерея Р. Фельдмана, Нью-Йорк), "Великий архів" (1993, Міський музей, Амстердам), "Корабель моєму житті" (1996, центр Хеллерау, Дрезден) та інших виставкових комплексах Кабакова. Рубіжне значення його мистецтва, де визначено радикальні політичні і культурні зрушення перебудови, отримує великий міжнародний резонанс. Втіленням цієї історичної рубіжності стає його участь як художника-оформлювача в постановці "першої посткомуністичної опери" "Життя з ідіотом" в амстердамської Нідерландської опері (1992, за оповіданням В. В. Єрофєєва ( см. ЄРОФЕЄВ Віктор Володимирович) , музика А. Г. Шнітке ( см. Шнітке Альфред Гаррійович)), а також його "Червоний вагон" (1990-1991, був використаний в експозиції російського павільйону на Венеціанській бієнале 1993). Композиція останнього підводить риску під політичними утопіями і ілюзіями радянського періоду, підкреслюючи в своєму сценічному просторі, що "неможливо (за описом самого художника) піднятися в небо, переживши тяжку нудьгу" вічного очікування "і опинившись серед купи бруду, уламків і дрібної нісенітниці".

Енциклопедичний словник. 2009.

arrow