Вибір Редакції

Кандалакша

Кандалакшагород (з 1938) в Росії, Мурманська область, порт в Кандалакшском затоці Білого моря, при впаданні в нього річки Нивка. Залізнична станція. 47, 1 тис. Жителів (1998). Заводи: алюмінієвий, авторемонтний, машинобудівний, рибоконсервний; лісокомбінат. ГЕС. Відомий з xI в. * * * КАНДАЛАКШАКАНДАЛАКША, місто в Російській Федерації, Мурманська область ( см. МУРМАНСЬКА ОБЛАСТЬ), розташований на Кольському півострові, на узбережжі Кандалакшского затоки ( см. Кандалакська затока) Білого моря (т . н. Кандалакшський берег), при впадінні в нього р. Нива ( см. НИВА (річка)), в 277 км південніше від Мурманська. Порт на Білому морі. Залізнична станція на лінії Мурманськ - Санкт-Петербург. Населення 44, 8 тис. Чоловік (2001). Відомий з 11 ст. Місто з 1938.

Основні промислові підприємства: ВАТ "Кандалакшський алюмінієвий завод" (виробництво первинного алюмінію). Досвідчений машинобудівний, авторемонтний, рибоконсервний заводи, лісокомбінат і ін. В околицях міста розташовані лісозаготівельні та деревообробні підприємства. 6 ГЕС, об'єднаних в єдиний каскад.

Поселення Кандалакша засновано не пізніше 11 в. Через нього проходив поштовий тракт на Колу ( см. КОЛА (місто)). У 16-17 вв. тут діяв монастир. У 1590 місто було спалене шведами, в 1855 - англійцями.

Кандалакша - центр туризму і спорту.Щорічно проводиться лижний надмарафон (на 70 км).

В околицях міста розташований Кандалакшський заповідник ( см. Кандалакшскому ЗАПОВІДНИК). На його території знаходяться залишки одного з перших в Росії срібних копалень. Заповідник засновано в 1939 для охорони гніздівель колоній морських птахів островів Білого і Баренцового морів. Його площа становить 70, 7 тис. Га (з них 40, 6 тис. Га - акваторія Кандалакшского затоки Білого моря). Зберігається місцевий рельєф з особливими кам'яними утвореннями ( "баранячі лоби", цирки). Місцева флора представлена ​​633 видами рослин, тваринний світ налічує 160 видів. Морські ссавці: морський заєць, морський тюлень, кільчаста нерпа, сірий тюлень. З птахів характерні тетерячі, звичайна гага, довгоносий крохаль, чайки. Численні мешканці пташиних базарів: Кайра, чайки.

Пам'ятники архітектури і визначні пам'ятки: пам'ятник жертвам англо-американської інтервенції 1918-1920 років. Поблизу Кандалакші знаходиться культова споруда (2 тисячоліття до н. Е.) У вигляді викладених на землі складних фігур з невеликих каменів, т. Н. Лабіринт. У селі Ковда - дерев'яна Микільська церква (1705).

Енциклопедичний словник. 2009.

arrow