Зимородки

зімородкісемейство птахів загону Сиворакшеподібні. Довжина 10-47 см. 88 видів, поширені широко. Найбільш звичайний блакитний зимородок, що мешкає в Північній Африці і в Євразії (на південь від 60º північної широти). Частина особин зимує на незамерзаючих водоймах (звідси назва). * * * ЗІМОРОДКІЗІМОРОДКІ (Аlcedinidae), сімейство птахів загону Сиворакшеподібні ( см. Сиворакшеподібні); близько 90 видів, що належать до 14 родів, крім того, відомий один викопний рід з сімома видами. Зимородки - птиці маленької і, еже, середньої величини, які мають, за рідкісними винятками, дуже яскраве забарвлення оперення. Для цих птахів характерна велика голова з великим міцним дзьобом, коротка шия і в більшості випадків короткий, прямо зрізаний хвіст. У деяких видів на голові може бути хохол. Мова у зимородків недорозвинений. Ноги чотирипалі, слабкі і короткі, перший і другий, третій і четвертий пальці на деякому протязі зрощені. У деяких зимородків (рід Ceyx) кінцівки трипалі. Коливання розмірів зимородків дуже великі. Африканський карликовий водомороз (Ispidina picta) має довжину тіла близько 10 см, з них близько третини припадає на дзьоб. Гігантські зимородки (рід Dacelo) мають розміри до 45 см. Довжина крила у різних видів коливається від 5 до 20 см.

Поширені зимородки дуже широко: вони зустрічаються на всіх материках, але на півночі Євразії та Північної Америки, в Центральній Азії, на більшій частині Аравійського півострова і в Сахарі їх немає.Більше число видів живе в східній півкулі, а в Західному гніздиться всього кілька видів. Зимородки населяють головним чином тропічні і субтропічні країни. В Європі і в азіатській частині колишнього СРСР зустрічається тільки один вид, на Новій Гвінеї відомо 26 видів, в Новій Зеландії один вид. Найбільш звичайний блакитний, або РИБАЛОЧКА (Alcedo atthis), що мешкає в Північній Африці і в Євразії (на південь від 60 ° північної широти).

Більшість зимородків веде осілий спосіб життя, але деякі види (наприклад, австралійські і новозеландські) перелітні. Північноамериканський водомороз Megaceryle alcyon на зимівлю перелітає з північного заходу Аляски на південні острови Карибського моря і на Тринідад. Священний водомороз (Halcyon sancta) летить зимувати з Південної Австралії на острови Індонезії і на Соломонові острови. Частина особин зимує на незамерзаючих водоймах (звідси назва).

За образу життя зимородків можна поділити на лісових зимородків і справжніх зимородків. Перші - тропічні птахи, які дотримуються, як вказує їх назва, лісів. Вони в більшості випадків крупніше справжніх зимородків, і деякі види скромніше пофарбовані. Другі дрібніше розмірами і більш пов'язані з водоймами.

Ряд видів зимородків харчується дрібними рибками, яких птахи ловлять, кидаючись в воду. Інші види годуються комахами, багатоніжками, деревними жабами, маленькими зміями. Південноазійський аістоклювий водомороз (Pelargoris capensis) при нагоді тягає пташенят з довколишніх гнізд інших видів птахів.

Зимородки утворюють пари, мабуть, на все життя. Вони стають статевозрілими в перший рік життя. Гніздяться завжди окремими парами, найчастіше в норах, іноді в гніздах термітів.Число яєць в кладці коливається від 4 до 8, рідко буває і 10. Насиджування починається після відкладання останнього яйця. Насиживают обидва члени пари. Пташенята вилуплюються голими, але незабаром покриваються пір'ям, довго зберігають на своїх кінцях чехлики.

Енциклопедичний словник. 2009.

arrow