Вибір Редакції

Наш брат Ісак й

Наш брат Ісак й

Першоджерело - житіє одного з ченців Києво-Печерської лаври на ім'я Ісакій. у цьому житії розповідається про те, як одного разу до цього
ченцю-самітника, що жив в окремій печері, прийшли біси у вигляді прекрасних юнаків і сказали: "Исаакий, ми ангели , а ось іде до тебе Христос, піди і поклонися йому ". Исаакий дав себе обдурити і вклонився бісу, як Христу. Те да вся ця нечиста сила вигукнула: "Наш Исаакий!" А біс, який видавав себе за Христа, змусив Ісаакія танцювати під бісівські сопіли, бубни і гуслі. Зрештою, змучений цією танцем, відлюдник впав непритомний (див.: Патерик Києво Печерського монастиря. СПб., 1911).
Іномовно: про будь-кого, близькому за соціальним станом, переконаннями, менталітету і т. д., тобто про "своєму" людині. Вираз (як правило, в просторічному варіанті "Ісакій") було популярно в російській мові XIX - початку XX ст ... у А. М. Островського в п'єсі "На всякого мудреця досить прос тоти "Голутвин говорить за адресою Глумова:" Бач, як прикидається, а теж наш брат Ісакій ". Глумов відповідає: "Не брат я вам, і не Исакий".
Іноді зустрічається в формі свій брат Ісакій.

Енциклопедичний словник крилатих слів і виразів. - М.: "Локид-Пресс". Вадим Сєров. 2003.


.

arrow