Вибір Редакції

Гризуни

гризунинаіболее численний загін ссавців - близько 1, 6 тис. Видів (понад 1/3 всіх ссавців). 33 сімейства: летяги, білячі, дикобрази, соні, тушканчики, слепиши, миші та ін. Зуби пристосовані до харчування твердими рослинними кормами. Різці сильно розвинені (по 1 парі в кожній щелепі), ростуть протягом всього життя тварини. Розміри від 5 см (мишовки) до 1, 3 м (водосвинка). Багато гризунів - шкідники лісового та сільського господарства; можуть бути переносниками збудників ряду небезпечних інфекцій (туляремії та ін.). Ряд видів - об'єкти хутрового промислу (білка, ондатра та ін.).

* * * ГРИЗУНИГРИЗУНИ (Rodentia), найбільш численний загін ссавців ( см. МЛЕКОПИТАЮЩИЕ) - близько 1, 6 тис. Видів (близько 40 відсотків усіх ссавців); 33 сімейства: летяги, білячі, дикобрази, соні, тушканчики, слепиши, мишачі. Гризуни відносяться до Інфраклас вищих звірів.

Розміри гризунів дуже різноманітні: довжина становить від 5 см (мишовки) до 1, 3 м (водосвинка). Зовнішній вигляд в залежності від способу життя різний: вуха можуть бути відсутніми, бути маленькими, середніх розмірів або довгими, що досягають майже половини довжини тулуба. Кінцівки стопоходящие або полустопоходящих. На передніх кінцівках зазвичай 5 пальців, іноді 4, на задніх від 3 до 5. Пальці озброєні кігтями різних розмірів і форми. Хвіст зовні може бути настільки коротким, що навіть непомітний, може бути коротким, довгим або дуже довгим, рази в півтора перевищує довжину тіла (наприклад, у тушканчиків).Волосяний покрив дуже мінливий: від густого і м'якого до грубого, зрідженими або навіть голчастим.

Зуби пристосовані до харчування твердими рослинними кормами. Різці сильно розвинені (по одній парі в кожній щелепі), ростуть протягом всього життя тварини. У зубній системі ікла відсутні. Емаль покриває тільки передню поверхню різців, а ззаду - більш м'який дентин. У зв'язку з цим відбувається самозагострювання різців. Число зубів від 12 до 22, жувальна поверхню корінних зубів різноманітна - від горбкуватою до гребенчатой. Її характер враховується в систематики гризунів.

Поширені гризуни по всій земній кулі (крім Антарктиди і деяких арктичних і океанічних островів). Розселилися ці тварини всюди, куди проник чоловік. Живуть в найрізноманітніших зонах, висотних поясах і ландшафтах. Більшість гризунів наземні, деякі підземні, напівводні, деревні. Деякі гризуни мають складки шкіри з боків і здатні до плануючого польоту. Більшість активні цілий рік, деякі впадають в сплячку. Серед гризунів є види нічні, денні і активні в будь-який час доби.

Харчуються представники загону гризунів переважно рослинними кормами, іноді також дрібними тваринами. Є види комахоїдні або хижі. Для більшості представників загону гризунів характерна висока плодючість: кілька виводків (6-8) на рік з великою кількістю (8-15) дитинчат в кожному. Багатьом властиво раннє (на другому-третьому місяці життя) статеве дозрівання. Для високоплодовітих видів характерна нестійка чисельність: роки їх крайнього достатку змінюються роками майже повного вимирання на великих територіях.

Практичне значення гризунів велике і різноманітне. Деякі (білка, ондатра, тарбаган) мають велике промислове значення. Багато видів є об'єктами харчування хижих хутрових звірів. Є масові шкідники сільського, лісового господарства, харчових запасів. Гризуни можуть бути переносниками збудників ряду небезпечних інфекцій (туляремії). Предками гризунів були примітивні комахоїдні. Виникнення гризунів сталося, мабуть, в дотретічное час.

Енциклопедичний словник. 2009.

arrow